به طرحستان امتیاز دهید


آشنایی مختصر با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ


از آنجایی که معمولا  عملیات انجام شده بر روی کل تصویر صورت نمی گیرد برای اولین گام در ویرایش تصاویر باید محدوده های خاصی از تصویر را انتخاب کنیم. این کار باعث می شود عملیات فقط بر روی آن محدوده خاص اعمال شود.

 

آشنایی مختصر با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

این کار را با استفاده از ابزارهای انتخاب مختلفی که فتوشاپ در اختیار ما قرار داده است انجام می دهیم. نرم افزار فتوشاپ دارای ۳ ابزار انتخاب می باشد ……..

 

 

نرم افزار فتوشاپ دارای ۳ ابزار انتخاب می باشد :

 

1- ابزارهای گروه Rectangular marquee tool

آشنایی مختصر با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

این ابزار به کمک کادرهای منظمی از جمله دایره و مربع اقدام به انتخاب بخشی از تصویر می نماید. کلید میانبر این ابزار M است.

نکته : برای ترکیب یا اضافه کردن چند کادر انتخاب با هم از کلید Shift و برای کم کردن کادرهای انتخاب از هم از کلید Alt استفاده میکنیم.

 

2- ابزارهای گروه Magnetic lasso tool

آشنایی مختصر با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

 

یکی از پر کاربردترین ابزار انتخاب است و برای انتخاب کادرهای غیر منظم و قابل انعطاف و دوربری اشکال می باشد. کلید میانبر این ابزار کلید L می باشد.

- lasso :

با کلیک کردن بر روی نقطه ی شروع و درگ بر روی لبه های تصویر می توان محدوده انتخاب را به هم متصل کرد.

- Polygonal lasso :

ممکن است هنگام کار با ابزار lasso محدوده های انتخاب به طور دقیق رسم نشوند. برای رسم دقیق تر از ابزار Polygonal lasso استفاده می کنیم. برای استفاده ابتدا بر روی نقطه شروع کلیک کنید سپس به نقطه دوم رفته و مجددا کلیک کنید حال یک پاره خط انتخاب ایجاد می شود این عمل را تا نقطه پایان انجام دهید.

- magnetic lasso :

با استفاده از این ابزار می توانید به طور خیلی راحتی دور اجسام را انتخاب کنید. این ابزار با استفاده از کنتراست رنگ دو ناحیه، بصورت  اتوماتیک روی لبه یک جسم قرار می گیرد.

برای استفاده کافیست روی اولین نقطه مورد نظر کلیک و بعد روی لبه تصویر درگ کنید. مشاهده می کنید که نقاط انتخاب کاملا به لبه جسم می چسبد.

نکته : اگر به طور اشتباه نقطه ای را انتخاب کردید می توانید با فشردن کلید Delete آن نقطه را حذف کنید.

- ابزار انتخاب سریع – Quick selection :

با کشیدن این ابزار (مانند یک قلمو) بر روی قسمت مورد نظر می توان آن قسمت را انتخاب کرد. با استفاده از دکمه ( [ ) می توان اندازه قلم را زیاد و با استفاده از دکمه ( ] ) می توان اندازه قلم را کم کرد.

 

3- ابزار Magic wand

آشنایی مختصر با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

با استفاده از این ابراز می توان محدوده رنگ های مشابه یک تصویر را انتخاب نمود. برای مثال اگر در یک تصویر، روی منظره یک برگ سبز کلیک کنید تمام قسمت های سبز این تصویر انتخاب می شود.

در نوار اختیارات این ابزار، گزینه tolerance قرار دارد که هرچه مقدار آن بیشتر باشد دقت ابزار کمتر می شود و ابزار، محدوده انتخابی بزرگتری از رنگ های مشابه را انتخاب می کند، و اگر مقدار آن کم تر باشد بر عکس این عمل صورت می گیرد.


 


صفحه قابل چاپ