روشنایی در عکاسی دیجیتال

دوربین شما از سرعت شاتر و دیافراگم برای کنترل میزان نور به سنسور استفاده می کند . با این حال، این تنظیمات تنها بخشی از معادله است؛ بخش دیگر روشنایی واقعی است. روشنایی می تواند از خورشید، فلش دوربین، چراغ یا چراغ سقف باشد. جهت، روشنایی و رنگ روشنایی می تواند تاثیر قابل توجهی بر ظاهر عکس های شما داشته باشد.

 • اصول روشنایی

در هر عکس، نور بر روی موضوع به طرق خاصی منعکس می شود، ایجاد نکات برجسته (مناطق روشن) و سایه ها (مناطق تاریک). جلوه های ویژه و سایه ها کنتراست ایجاد می کنند که می تواند عکس را جالب تر کند اما می تواند در بعضی موقعیت ها مشکلات ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر شما از یک پرتره عکس می گیرید، احتمالا نمی خواهید تصویر چهره اش در سایه پوشانده شود یا با نور شدید تیره شود. شما معمولا می خواهید تعادل بین برجستگیها و سایه ها ایجاد شود ، به طوری که ویژگی های موضوع به وضوح قابل مشاهده باشد.

در تصویر زیر، چهره موضوع دارای نکات برجسته و سایه است، اما آنها به نظر طبیعی و غریب نیستند.

lighting low contrast

از سوی دیگر، اگر شما می خواهید یک عکس دراماتیک باشد ، شما باید کنتراست بیشتری ایجاد کنید . در عکس زیر، عکاس از سایه های تاریک برای اضافه کردن یک حس هنری به عکس استفاده کرده است.

lighting high contrast

 • عکس های بیرون

اگر شما در طول روز در حال عکس گرفتن در فضای باز هستید، منبع اصلی نور شما معمولا خورشید است. بسته به ساعت روز و آب و هوا، خورشید می تواند عکس های مختلفی رو ایجاد بکند. البته، لحظات خوب عکس ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد، بنابراین شما ممکن است قادر نباشید برای نور کامل صبر کنید. اگر از چگونگی نور بر روی عکس هایتان آگاه هستید، می توانید تنظیمات را برای دریافت بهترین نتایج انجام دهید.

 • موقعیت کنتراست بالا

در روزهای روشن و آفتابی، داشتن خورشید در پشت موضوع شما می تواند موضوع را بیش از حد تاریک کند. این به این دلیل است که کنتراست دوربین شما برای ضبط دقیق بسیار زیاد است، بنابراین نوردهی را تنظیم می کند تا کل عکس را تیره کند. اگر این اتفاق می افتد، سعی کنید زاویه ای پیدا کنید که پس زمینه به این اندازه روشن نیست.

 

lighting background light

lighting side light

بسیاری از عکاسان واقعا از فلاش خود در روزهای آفتابی استفاده می کنند تا سایه های ناخواسته را کاهش دهند. این به عنوان فلش سایه ها را پر می کند زیرا "سایه ها" را با نور اضافی پر می کند. هنگامی که سایه های مشکوک مشاهده می کنید، باید از فلاش استفاده کنید. در موارد دیگر، فلاش ممکن است سبب خراب شدن عکس شود.

 • ساعت طلایی عکاسی

 بسیاری از عکاسان دریافتند که درست قبل از غروب خورشید عکس های بهتری می گیرند. این معمولا به عنوان "ساعت طلایی" شناخته می شود. از آنجا که خورشید در آسمان پایین است، سایه های طولانی تر و نرم تر ایجاد می شود. در این زمان سایه های بیشتری به عکس شما اضافه می شود و در عین حال ظاهر نرم و ملایم را نشان می دهند. علاوه بر این، نور خورشید دارای رنگ طلایی بیشتری است که به عکس های شما گرما می بخشد.

در تصویر زیر، چهره موضوع دارای قسمت های برجسته و سایه است، اما آنها خیلی زننده نیست.

lighting golden hour

 • نیمه روز

در وسط روز، خورشید در آسمان بالاتر است، پس بر روی موضوع شما می درخشد. این می تواند سایه های تاریک و برجسته های روشن را ایجاد کند که می تواند عکس های شما را به صورت ظریف تر نشان دهد. اگر شما عکس های مردم را می گیرید، چشم آنها ممکن است به طور کامل در سایه باشد. گاهی اوقات می توانید با روشن کردن فلاش دوربین خود، این سایه ها را کاهش دهید، اما اگر موضوع شما خیلی دور باشد، کار نمی کند. شما همچنین می توانید از سوژه خود سؤال کنید تا که سعی کنید سایه ها را با روش دیگری ایجاد کنید.

در عکس زیر می توانید برجسته های روشن در پیشانی موضوع را ببینید، در حالی که چشم و دهان او بیشتر سایه است.

lighting midday

 • آب و هوای ابری و گرگ و میش

نرمترین نور زمانی اتفاق می افتد که خورشید توسط ابرها پوشیده شود، یا وقتی که آن در زیر افق قرار دارد. از آنجا که نور نرم است، دوربین شما قادر به برداشتن جزئیات است که ممکن است در غیر این صورت توسط سایه پوشانده شود. این نیز می تواند زمان بسیار خوبی برای عکاسی گل ها و دیگر اشیاء رنگی باشد.

در عکس زیر، روشنایی در چهره موضوع بسیار پراکنده است، بدون هیچ برجستگی سخت و سایه تاریک.

lighting cloudy

 • عکاسی داخل سالن

برای عکاسی داخلی، منابع نور شما شامل لامپ، چراغ سقف، نور خورشید از طریق یک پنجره و فلش دوربین شما می باشند. این به شما انعطاف پذیری بیشتری می بخشد، چرا که می توانید نور را حرکت دهید یا آنها را روشن یا خاموش کنید تا جهت و روشنایی نور را کنترل کنید.

به طور کلی، نور بیشتر ، باعث بهترشدن عکس های شماخواهد شد. با این حال، شما نیز باید در مورد کیفیت نور فکر کنید، چرا که برخی از انواع نور بسیار دلپذیر تر از دیگران است.

 • فلش دوربین شما

شما ممکن است وسوسه شوید که برای تمام عکاسی داخلی خود از فلش دوربین استفاده کنید ، اما تصاویر گرفته شده با فلش اغلب سایه های تاریک و برجسته های روشن دارد که می تواند شدید و غیر قابل تحمل باشد. شما ممکن است بخواهید سعی کنید فلاش را خاموش کنید و با با چراغ های دیگرتان کار کنید. اگر متوجه شدید که تصاویر شما خراب نمی شوند، می توانید فلش را روشن کنید.

در عکس های زیر عکس سمت چپ با فلاش دوربین گرفته شده است، که باعث ایجاد سایه های شدید در پشت موضوع می شود. عکس سمت راست بدون فلاش گرفته شد، که عکس را زیباتر کرده است .

 

 

lighting flash without lighting flash with

نکات روشنایی در محیط داخلی

در عکاسی استودیو حرفه ای، معمولا یک نور اصلی (که اغلب به عنوان یک نور کلیدی نامیده می شود) وجود دارد، که به سمت طرف مقابل قرار دارد در حالیکه در جلوی سوژه قرار دارد. همچنین نور دوم ، نور پر (fill light)نامیده می شود، که در طرف دیگر سوژه قرار گرفته است و به کاهش سایه ها کمک می کند. گاهی اوقات عکاس از دیگر چراغ ها نیز استفاده می کند. این نوع تنظیم نور معمولا هزینه صدها یا حتی هزاران دلار خواهد داشت.

lighting pro setup

اگر شما یک عکاس حرفه ای نیستید، احتمالا این نوع چراغ ها را ندارید. با این حال، اگر شما دارای لامپ یا یک پنجره ی آفتابی هستید، هنوز می توانید موضوع خود را تنظیم کنید تا بیشتر از چراغ های خود استفاده کنید. در اینجا چند نکته برای استفاده از عکس های بهتر در محیط داخلی استفاده می شود:

 • اجتناب از داشتن یک پنجره آفتابی در پشت موضوع خود.
 • سعی کنید چراغ های سقف را خاموش کنید و از یک یا دو لامپ به عنوان منبع نور استفاده کنید.
 • از سه پایه استفاده کنید.
 • از حالت Party/indoor استفاده کنید.
 • اگر از فلاش استفاده کنید، سوژه خود را از دیوار دور کنید.
 • عکس های متفاوت با نورهای متفاوت بگیرید و باهم مقایسه و بهترین را انتتخاب کنید.

 

تابلوی اعلانات

 • دانلود بروشور +

    اطلاعات بیشتر
 • عضویت در کانال تلگرام +

  عضویت در کانال تلگرام         https://telegram.me/tarhestaniha   لینک ورود مستقیم به شبکه آموزشگاه طرحستان  https://telegram.me/joinchat/Bus-eTzM7ZpeeOYz-A5lfQ اطلاعات بیشتر
 • کانال های اینستاگرام +

  **دپارتمان انیمیشن **دپارتمان گرافیک **دپارتمان طراحی داخلی **دپارتمان طراحی لباس **دپارتمان خوشنویسی **دپارتمان مهارت کار دانش **دپارتمان آبرنگ **دپارتمان طراحی اطلاعات بیشتر
 • رزرو رایگان +

  جهت رزرو رایگان دوره مورد نظر خود فرم زیر را تکمیل فرمایید. چرا رزرو رایگان؟ 1- پس از تکمیل فرم اطلاعات بیشتر
 • 1

عضویت در خبرنامه